Eskişehir’de ekmeğe yüzde 25 zam

Eskişehir İç Anadolu Fırın Patronları Sendikası’nın ekmeğe artırım talebi, Eskişehir Ticaret Odası (ETO) meclis toplantısında görüşüldü. Toplantıda ekmeğe yeni yılda uygulanmak üzere yüzde 25 oranında artırım yapıldı.

BİR YILDA 5 DEFA ZAMLANDI

Eskişehir’de geçen Aralık ayında iki defa artırım uygulanarak 210 gramı 2 lira 50 kuruştan satılan ekmek, Nisan ayında 210 gramı 3 liraya ve son olarak tekrar geçtiğimiz Haziran ayında 200 gramlık ekmeğin fiyatı 4 liraya çıkartılmıştı. Asgari fiyata geçtiğimiz günlerde yapılan yüzde 54 oranında artırım sonrası, çalışanlar artırımlı yeni taban fiyatlarını daha alıp ceplerine koymadan bir çok eserde artışa gidildi, adeta iğneden ipliğe her şeye artırım gelmeye başladı.

EKMEK YÜZDE 25 ZAMLANDI

Eskişehir’de faaliyet gösteren fırın işletmecilerinin isteği oldu. Daima artan maliyetler yüzünden güç durumda olduklarını belirten ve ziyanına ekmek satışı yaptıklarını ileri süren fırıncılar, artırım talebinde bulundu. En son geçtiğimiz Haziran ayında artırım alan fırıncıların talebi, Eskişehir Valiliği bünyesinde oluşturulan kurul tarafından kıymetlendirilerek, bağlı oldukları Ticaret Odasına sevk edildi. ETO’nun Aralık devri olağan meclis toplantısı, ETO Meclis Başkanı Halil İbrahim Ara başkanlığında yapıldı. Toplantıda, Eskişehir İç Anadolu Fırın Patronları Sendikası’nın ekmek artırımı ile ilgili talebi de görüşüldü. Ekmeğe artırım talebi ETO üyeleri tarafından kabul edildi. Fırın işletmecilerinin geçtiğimiz günlerde talep ettiği, 200 gramı 4 lira olan ekmek 5 liraya, 250 gramı 5 lira olan ekmeğin fiyatı ise 6 liraya yükseltildi. Artırımlı fiyatların ise 1 Ocak 2023 tarihi prestiji ile uygulanacağı belirtildi.

“ZAM İSTEMEKTE MECBUR KALDIK”

Ekmeğe artırım yapmaya mecbur kaldıklarını tabir eden Eskişehir İç Anadolu Fırın İşverenleri Sendikası Başkanı Musa Kazım Mülazımoğlu, “200 gramı hala 4 liradan satılan ekmek fiyatı fırıncıları kurtarmıyor. Ekmek temel besin, olmazsa olmaz en asgariyi düşünerek ekmek artırımı talep ediyoruz. Bizde insanız, personel bulamıyoruz, maaşı az buluyorlar olağan olarak. Ekmeğe artırımları yansıtamıyoruz, bizim problemlerimiz çok. Bölgede birçok fırıncı dükkân kapattı ve kapatmak için bir ümit yılbaşını bekleyen fırıncılarda var. Kapatmak durumunda olan çok fırınımız var. Yüksek enflasyon nedeniyle pek çok kaleme artırım gelmeye devam ediyor. Artan maliyetler, Eskişehir’de ekmeğe tekrardan yansıdı. Fırıncı esnafının hammaddesine gün geçmiyor ki ay geçmiyor ki artırım olmasın. Bu artırımlar daima değişiyor. Fırıncının ekmeğe artırım yapmaktan başka çaresi yok” biçiminde konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir