Firavun Tutankamon’un yüzü ölümünden 3 bin 300 yıl sonra canlandırıldı

Uluslararası bilim insanları takımı, Firavun‘un kafatasının mevcut ölçülerini ve referans fotoğraflarını kullanarak Tutankamon’un yüzünü yine şekillendirdi.

Çalışmada, şimdiki Mısırlılardan alınan bilgiler kılavuz olarak kullanıldı. Öteki tekniklerin de uygulanmasıyla Tutankamon‘un yüzü, evreli olarak yine canlandırıldı.

“NARİN YÜZLÜ GENÇ BİR ADAMA BENZİYOR”

Brezilyalı grafik uzmanı ve çalışmanın ortak müellifi Cicero Moraes, “Bana nazaran o, narin yüzlü genç bir adama benziyor. Ona baktığımızda, büyük sorumluluğu olan bir siyasetçiden çok, genç bir öğrenci görüyoruz, bu da tarihî şahsiyeti daha da farklı hale getiriyor” değerlendirmesinde bulundu.

Moraes, “Kafatasının üç boyutlu bir modelini çıkarmak, bilgi izlerinin birbirine bağlandığı bir dedektiflik çalışmasıydı. Mevcut orantı datalarını ve kimi kıymetli sefalometrik ölçümleri kullanarak sanal bir donörden sayısal bir kafatası alıp bunu Tutankamon’un kafatası olacak halde ayarlamak mümkündü” açıklamasını yaptı.

Bu bilgilerle, dudakların boyutunu, göz yuvarlarının pozisyonunu, kulakların yüksekliğini ve burnun boyutunu yine oluşturduklarını anlatan Moraes, “Tüm bu iddialar, birkaç farklı soydan gelen ve yaşayan bireylerin bilgisayarlı tomografi taramaları üzerinde gerçekleştirilen istatistiksel çalışmalara dayanmaktadır” dedi.

Moraes, Firavun Kral’ın çok âlâ bir benzerini oluşturduklarını düşündüğünü belirterek “Yaşayan insanlardan elde edilen datalarla, geliştirdiğimiz projeksiyonları gerçek ölçümlerle karşılaştırdığımız çalışmalar sonucunda genel manada, gerçek yüzle âlâ bir ahenk sağladığımızdan eminiz” diye konuştu.

“ANTİK TASVİRLERİYLE ÖRTÜŞÜYOR”

Avustralya’daki Flinders Üniversitesi’nde Mısırbilimci ve arkeolog olan ve çalışmanın ortak müelliflerinden Michael Habicht, “Yeniden yapılandırmamız, 2005’te Fransız takım tarafından yapılan çalışmaya inanılmaz derecede yakın. Ayrıyeten Tutankamon’un antik tasvirlerine, bilhassa de mezar hazinesindeki nilüfer çiçeğinin üzerindeki baş ile örtüşüyor” ifadesini kullandı.

Moraes, Habicht ile ortak muharrirler, Francesco Galassi, Elena Varotto ve Thiago Beaini’nin çalışması, İtalyan Journal of Anatomy and Embryology’de yayımlanacak.

İngiliz arkeolog ve Mısırbilimci Howard Carter, Kasım 1922’de Mısır’ın Luksor kentindeki ünlü Hükümdarlar Vadisi’nde Firavun Tutankamon’un mezarını ve hazinesini keşfetmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir