Kınık’a SİHA ve F-16 savaş uçaklarına parça üretecek fabrika yatırımı

Kınık Organize Sanayi Bölgesi’nde Savunma Sanayi, İHA, SİHA ve denizcilik (Marine) dalına yönelik kesimlerin üretiminin yapılacağı fabrikanın temeli Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın canlı irtibatıyla atıldı. Toplam 2500 metrekare alan üzerine kurulu alanda hizmet verecek olan fabrikanın Kınık’taki temel atma merasimine Kınık Belediye Lideri Dr. Sadık Doğruer, Kınık Kaymakamı Abdurrahman Çelebi, Kınık OSB Yönetim Kurulu Lideri Hüsamettin Ekmekçioğlu, Kınık OSB Bölge Müdürü Mert Ali Işık, AK Parti İlçe Lideri Sami Mollaahmet, CSC Makina Şirket Sahibi Can Ergün, BKD Tarım Şirket Sahibi Ali Mazman ve Ziraat Bankası Müdürü Cem Öncüer katılım sağladı. Birinci kademede 100 kişinin tamamlandığında ise 250 kişinin istihdam edileceği yatırımın, yerli ve ulusal üretim modelinin somut bir örneği haline gelerek, yüksek katma kıymeti ve ileri teknolojisi ile bölgede kalkınma ve gelişmeyi beraberinde getirmesi bekleniyor.

İŞ İSTİHDAMI ARTACAK

Kınık ilçesine yapılan yatırımın tüm ilçe ve bölge halkına iyi olmasını dileyen Kınık Belediye Lideri Dr. Sadık Doğruer, “Katma kıymeti yüksek olan bir işletme açılacak, iş istihdamı sağlayacak. Burada organize sanayi bölgemizin büyümesinde emeği geçen başta Sanayi Bakanımıza, Genel Lider Yardımcımız Hamza Dağ’a ve tüm yetkililere teşekkür ediyorum işletmeler Kınık’ta açıldıkça Kınıklı gençlerimiz iş bulacak, iş istihdamı artacak ayrıyeten ulusal endüstrimizde İHA ve SİHA’ların kompozit yapılması da Kınık açısından stratejik bir kıymete sahip olduğu için de ayrıyeten mutluyuz” dedi.

Kınık Kaymakamı Abdurrahman Çelebi de yapılan yatırımın ulusal savunma endüstrimiz için çok değerli olduğunu, Kınık’ın gelişen Organize Sanayi Bölgesi ile birlikte ülkenin parlayan yıldızı olacağına inandıklarını söyledi.

Organize Sanayi Bölgesi’ne yapılan yatırımdan şad olduklarını belirten Kınık Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Lideri Hüsamettin Ekmekçioğlu, “726 dönüm sanayi parseli olan 41 sanayi parseli olan Kınık Organize Sanayi Bölgesi her geçen gün avantajlı pozisyona geliyor. Gerek İstanbul Otoyolu’na yakın olması gerek Çandarlı Limanı nedeniyle talebi daha çok arttırıyor” tabirlerini kullandı.

‘İLK ETAPTA 100 BİREYE İSTİHDAM’

Kınık organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyete geçecek olan firma sahibi Can Ergün, “Biz burada katma bedelli kompozit eserler üretmek için bir fabrika kurmaktayız. Burada savunma havacılık bölümüne yönelik yüksek teknoloji yani karbon fiberden modüller ekipmanlar üretmeyi planlamaktayız. Kınık lojistik olarak her yere yakın bir yer ayrıyeten burada aldığımız dayanaklar hem OSB olsun hem Belediye olsun hem de buranın coğrafik pozisyonu sebebi ile Kınık’ı tercih etmedeki en önemli sebeplerimiz oldu. Yavaş yavaş artmak üzere birinci etapta 100 bireye kadar bir istihdam gerçekleştireceğiz. Buradaki istihdamın aşikâr bir kısmında bayan çalışanlara öncelik vermeyi istiyoruz. 200-250 bireylere ulaşmayı hedeflemekteyiz” dedi.

Kınık’taki yatırımın, 2023’ün birinci çeyreğinde faaliyete geçerek hizmet vermesi bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir