Kuzey Kore’den stratejik adım: İlk askeri uydusunu gönderecek

Kuzey Kore idaresi, ABD’nin askeri faaliyetlerini izlemeyi hedefleyen “ilk askeri keşif uydusunu” Haziran ayında fırlatacağını açıkladı.Pyongyang, ABD’nin askeri faaliyetlerini izlemeyi amaçlayan birinci askeri keşif uydusunun Haziran ayında fırlatılacağını duyurdu. Fırlatılacak uydu ve yeni test edilecek çeşitli keşif araçlarının tehlikeli askeri aksiyonları evvelden ya da gerçek vakitli olarak izleme, denetim etme ve bunlarla başa çıkma vazifesini yerine getireceği belirtildi.

İktidardaki Kore Personel Partisi’nin (WPK) Merkez Askeri Komitesi Lider Yardımcısı Ri Pyong-chol yaptığı yazılı açıklamada, uydu fırlatma teşebbüsünün savaş hazırlıklarını güçlendirmek için “vazgeçilmez” bir aksiyon olduğu vurguladı. Ri, ABD ve Güney Kore’yi yürüttüğü ortak askeri tatbikatlarla Kore Yarımadası’ndaki askeri tansiyonu artırmakla suçladı. Ayrıyeten ABD’nin Sarı Deniz üzerinde askeri keşif uçaklarını uçurarak düşmanca casusluk faaliyetlerini ağırlaştırdığını savunan Ri, “Mevcut ve potansiyel tehditleri kapsamlı bir formda ele alacak, pratik savaş caydırıcılığını güçlendirme faaliyetlerini daha geniş bir biçimde uygulamaya koyacağız” sözlerini kullandı.

Japonya teyakkuzda

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, geçtiğimiz Nisan ayında ülkesinin birinci keşif uydusunun üretiminin tamamlandığını açıklayarak Ulusal Havacılık ve Uzay Geliştirme İdaresi’ne fırlatma için son hazırlıkları tamamlama talimatı vermişti. Devlet medyası ise bu ayın ortalarında kelam konusu uyduya ilişkin olduğu sav edilen fotoğrafları kamuoyu ile paylaşmıştı. Son olarak Kuzey Kore’nin Japon makamlarını 31 Mayıs-11 Haziran ortasında yapılması beklenen uydu fırlatma teşebbüsü hakkında bilgilendirdiği kamuoyuna yansımış, Japonya Öz Savunma Kuvvetleri (SDF) ise uyduyu taşıyan roketin ya da roket modüllerinin ülke hudutlarına düşme ihtimali nedeniyle teyakkuza geçmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir