Saray da Kerem Kınık’tan rahatsız iddiası! Bu soru tartışılıyor: İstifa ettirilirse seçim sürecine nasıl yansır?

Depremin akabinde çadır ve besin sattığı ortaya çıkan Kızılay’a ait her geçen gün yeni bir skandal çıkıyor. Giderek yükselen tepkilere rağmen Kızılay Başkanı Kerem Kınık ise şimdi istifa etmedi.

SARAY DA KINIK’TAN RAHATSIZ İDDİASI

BirGün Gazetesi’nden İsmail Arı’nın edindiği kulis bilgilerine nazaran uzun müddettir gündemden düşmeyen Kızılay Başkanı Kerem Kınık Saray’da da rahatsızlığa neden oldu. Saray’ın Kerem Kınık’ın zelzeleden sonra çadır satması, yaptığı açıklamalar ve bu açıklamalarındaki üslubundan rahatsız olduğu öne sürülüyor.

KINIK’IN İSTİFASININ SEÇİM SÜRECİNE NASIL YANSIYACAĞI HESAP EDİLİYOR

İddialara nazaran, Kınık’ın istifasının istenmesine kesin gözüyle bakılıyor lakin seçim sürecinde bunun yansımasının nasıl olacağının hesabı yapılıyor. İktidar kanadında bir küme Kınık’ın istifasının istenmesinin oy kaybettireceğini düşünürken yüklü bir küme ise oy kaybettirmeyeceği düşünüyor.

Kulislerde konuşulan bir diğer mevzu ise Kızılay’ın inanılmaz kongre sürecine dair. Zira Kınık’ın istifa etmesi halinde Kızılay’da fevkalâde genel heyet süreci başlayacak. Bu süreç ise kongre takvimi yeterince cumhurbaşkanlığı seçimlerinin sonrasına kalacak. Bu da Saray’da başları karıştıran bir öbür durum. Zira şimdiki Kızılay yöneticilerinin neredeyse tamamı AKP’li.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden sonra Kızılay’da yapılacak genel konsey bu tabloyu bilakis çevirebilir. Ayrıyeten Kınık’ın istifa etmesi halinde kongreye kadar Kızılay’a şu an Kızılay Birinci Genel Lider Yardımcısı olan ve Menzil Cemaati’ne mensup olduğu bilinen Fatma Meriç Yılmaz başkanlık yapacak.

KIZILAY’A DUYULAN İTİMAT AZALDI

Ipsos Araştırma Şirketi’nin çalışmasında nazaran Kızılay’ın ticari faaliyetlerde bulunmasının toplum tarafından nasıl karşılandığına da yer verildi. Toplumun yüzde 72’si Kızılay’ın ticari bir aktivitede bulunmasının yanlış olduğunu düşünüyor. Araştırmaya nazaran Türkiye’de yaşayan her 10 bireyden 8’i Kızılay’ın çadır satışı yaptığından haberdar. Bu bireylerin yüzde 67’si de olayın ayrıntılarına kısmen de olsa hâkim olduğunu belirtiyor.

Araştırma sonuçlarında dikkat çeken bir ayrıntı da Kızılay’a olan inancın azalması. Her 10 bireyden 6’sı bir halde Kızılay’a bağışta bulunsa da bundan sonra bağışta bulunurum diyenlerin sayısı da yarı yarıya azalmış durumda.

HaberTürk müellifi Bülent Aydemir de 1919’da İsviçre’nin Cenevre kentinde kurulan ve 188 Kızılhaç ve Kızılay Derneği’nin uyumunu sağlamakla vazifeli olan Memleketler arası Kızılhaç ve Kızılay Dernekleri Federasyonu’nun, sarsıntı günlerinde çadır satışı ile gündeme gelen ve yansıların odağı olan Kızılay’ın şirketleşmesi nedeniyle statüsünü değiştirmeye hazırlandığı belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir