2022 yılında hayatını kaybeden ünlü isimler

2023’e sayılı gün kalmışken, geride bırakılacak yılı gözden geçirmek adettendir. Dünya birbirinden unutulmaz âna sahne olurken bir o kadar unutulmaz ismin kaybıyla da derinden sarsıldı.
Sanat ve şov dünyasının birbirinden ünlü isimleri bu dünyaya veda ederken o isimleri bir defa daha hatırlayalım…

BİLLUR KALKAVAN

Kanser ile gayret eden oyuncu Billur Kalkavan 59 yaşında ömrünü yitirdi. Sanatkarın vefatını oyuncu arkadaşı Yonca Evcimik direktör Hamdi Alkan toplumsal medya hesabından yaptığı açıklamayla duyurdu.

İLHAN İREM

Böbrek yetmezliği sebebiyle diyaliz tedavisi gören Türk müziğinin efsane isimlerinden biri olan İlhan İrem 67 yaşında hayatını kaybetti.

‘Yazık Oldu Yarınlara’, ‘Boşver Arkadaş’, ‘Anlasana’, ‘İşte Hayat’ , ‘Konuşamıyorum’, ‘Olanlar Olmuş’, ‘Sürgün Üzere Masallarda’, ‘Ben Değilim’ üzere pek çok ölümsüz yapıta imza atan İlhan İrem, 44 yıl boyunca bestelerini kendinden diğerlerinin seslendirmesine, sinemalarda, reklamlarda kullanılmasına müsaade vermemişti. İlhan İrem, 2017 yılında artık uygun şartlarda yapıtlarının seslendirilebileceğini açıklamıştı.

KIRSTIE ALLEY

Ünlü oyuncunun çocukları, annelerinin toplumsal medya hesapları aracılığıyla yaptıkları bir açıklamayla üzücü haberi duyurdular. Açıklamada, “Ailesiyle birlikteydi ve büyük bir güçle savaştı, bizi hiç bitmeyen yaşama sevinci ile bıraktı” denildi.

Alley, 1987’den 1993’e kadar NBC sitcomu “Cheers”da Rebecca Howe rolüyle şov dünyasında parlayan bir yıldız oldu. Ayrıyeten Bak Şu Konuşana, Bak Bu da Konuşuyor ve Bak Artık Konuşana serisinde John Travolta ile bairolü paylaşarak beğeni toplamıştı.

ROBBIE COLTRANE

Harry Potter serisinde Rubeus Hagrid’i canlandıran Robbie Coltrane, 14 Ekim’de 72 yaşındayken hayatını kaybetti. Coltrane’in vefatı tüm dünyadaki Harry Potter hayranlarını hüzne boğdu.

GÜZİN ÇORAĞAN

Doksanlara damga vuran Bizimkiler dizisinde yer alan tiyatro ve sinema oyuncusu Güzin Çorağan 79 yaşında hayatını kaybetti. Vefat haberini oyuncu Zafer Algöz, Twitter hesabından duyurdu. Algöz paylaşımında “Güzin Çorağanı kaybettik arkadaşlar. Allah rahmet eylesin” sözlerini kullandı.

RONNIE TURNER

Tina Turner’ın oğlu Ronnie, 62 yaşında vefat etti. Mevt nedeni şimdi bilinmemekle birlikte, Ronnie son yıllarda kanser de dahil olmak üzere sıhhat sıkıntılarıyla uğraş ediyordu.

CHRISTINE MCVIE

Ünlü müzik kümesi Fleetwood Mac, 30 Kasım’da Twitter üzerinden yardımcı vokalist ve klavyeci Christine McVie’nin öldüğünü doğruladı.

Grup ortak bir açıklamada, “Gerçekten tipinin tek örneği, özel ve sınırısz derecede yetenekliydi. Bir kümenin sahip olabileceği en uygun müzisyen ve hayatınızda sahip olabileceğiniz en uygun arkadaştı” diye yazdı.

RIZA AKIN

Beyin kanaması geçiren oyuncu İstek Akın (65) tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. Oyuncu Menderes Samancılar, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda İstek Akın’ın hayatını kaybettiğini duyurdu. Samancılar “Canım kardeşim İstek Akın’ı kaybettik” diye yazdı.

HALİT KIVANÇ

Usta gazeteci ve sunucu Halit Kıvanç, 97 yaşında ömrünü yitirdi. Türkiye’nin en ünlü ve en uzun mühlet çalışmış sunucularından Halit Kıvanç, dünyanın gelmiş geçmiş en âlâ futbolcularından biri olarak gösterilen Pele ile birinci röportaj yapan gazeteci olarak tarihe geçmişti.

PAKİZE SUDA

Demans hastalığı ile çaba eden oyuncu ve müellif Pakize Suda, beynine pıhtı atması sonucu 70 yaşında hayatını kaybetti. Suda’nın mevt haberini yeğeni Dilara Ergözlü, toplumsal medya hesabından paylaştı. Yeğeni, Suda’nın son 6-7 yıldır Alzheimer’dan muzdarip olduğunu belirtti.

CİVAN CANOVA

Oyuncu Civan Canova, 67 yaşında hayatını kaybetti. Canova, geçtiğimiz günlerde akciğerinde kitle tespit edildiğini açıklamıştı. Acı haberi, oyuncu Esra Dermancıoğlu Instagram hesabından yaptığı paylaşımla duyurdu.

JAKE FLINT

Oklahoma merkezli bir country müzik müzikçisi olan Jake Flint, eşi Brenda ile evlendikten yalnızca birkaç saat sonra 37 yaşında hayatını kaybetti. Bahtsız gelin, Facebook’ta “Düğün fotoğraflarına bakmalıyız lakin bunun yerine kocamı gömmek için kıyafet seçmem gerekiyor” diye yazdı.

AARON CARTER

Aaron Carter, 5 Kasım’da California’daki meskeninde meyyit bulundu. Kahyasının onu küvetin içinde baygın halde bulduğu bildirildi. Carter hayatını kaybettiğinde 34 yaşındaydı. Aaron Carter, tıpkı vakitte Back Street Boys’tan Nick Carter’ın da kardeşiydi.

BÜLEND ÖZVEREN

Uzun mühlet TRT’de çalışan ve Eurovision Müzik Yarışması’nın 1975-2012 yıllarında aralıklarla Türkçe sunuculuğunu üstlenen Bülend Özveren 79 yaşında hayatını kaybetti. Acı haberi eşi Sebla Özveren toplumsal medya hesabından duyurdu.

AKREP NALAN

Bodrum’da yaşayan Akrep Nalan lakaplı sanatçı Füsun Nalan Açın 68 yaşında hayatını yitirdi.

FATMA GİRİK

Muğla’nın Bodrum ilçesine bağlı torba Mahallesi’nde yaşayan ve tedavi için İstanbul’a giden Türk sinemasının ünlü yıldızı Fatma Girik 79 yaşında tedavi gördüğü hastanede ömrünü yitirdi. Girik’in vefatının akabinde ünlü sanatkarın vefatına neden olmakla ilgili yeğenlerinin ortasındaki tartışmalar dikkat çekti.

AYBERK PEKCAN

Ihlamurlar Altında, Yaprak Dökümü, Kurtlar Vadisi ve Keşanlı Ali Destanı dizileriyle tanınan ve son olarak da Diriliş Ertuğrul dizisinde rol alan 51 yaşındaki oyuncu Ayberk Pekcan (51) hayatını kaybetti. Ünlü oyuncu akciğer kanseri ile çaba ediyordu.

CÜNEYT ARKIN

Türk sinemasının efsane ismi Cüneyt Arkın, 85 yaşında hayatını kaybetti. Cüneyt Arkın, çok sayıda sinemada birlikte oynadığı ve 24 Ocak’ta hayatını kaybeden Yeşilçam’ın usta ismi Fatma Girik için de şunları söylemişti: “İnanamıyorum, bir periyot bitti. Nasıl dayanırım ben bu acıya… Sen ne uygun insandın. Ne kadar alçak istekli, dosttun. Mavi mavi bakardın… Parıltı içinde yat. O anlatılmaz, o hepimizin yüreğinde… Türk insanın yüreğidir o. Baştan aşağı Anadolu’dur o. Anadolu anasıdır o. Fatma’m bekle beni orada, geliyorum.”

ANGELA LANSBURY

Angela Lansbury’nin 97. doğum gününe yalnızca beş gün kala 11 Ekim 2022’de uykusunda huzur içinde öldüğü bildirildi. Ünlü oyuncu en çok 1984’ten 1986’ya kadar süren Cinayet Dosyası’ndaki (Murder, She Wrote) Dedektif Jessica Fletcher rolüyle tanınıyordu.

COOLIO

Gerçek ismi Leon Ivey Jr. olan Coolio, 28 Eylül’de 59 yaşında ömrünü yitirdi. Rapçi birdenbire yere yığıldığında bir arkadaşının konutundaydı. Sıhhat takımları geldiğinde ünlü rapçinin hayatını kaybettiğini bildirdi.

KRALİÇE 2. ELIZABETH

Bir müddettir sıhhat problemleri yaşayan Covid pandemisi periyodunda bu sıkıntıları artan Kraliçe 2. Elizabeth’in 8 Eylül’de Balmoral’da huzur içinde öldüğü duyuruldu.

Haber, hekimlerin Kraliçe’nin sıhhati hakkında endişelenip tıbbi nezaret altına aldığının açıklamasından saatler sonra geldi. Britanya tarihinin en uzun mühlet tahtta kalan hükümdarıydı.

ANNE HECHE

Hollywood’un en trajik olaylarından birine bu yıl şahit olundu. Ünlü oyuncu Anne Heche, otomobiliyle bir meskene girerek kaza geçirdi. Kaza ile birlikte çıkan yangında uzun mühlet hayat çabası veren Heche, saatler sonra sıkıştığı yerden kurtarılabildi. Lakin ne yazık ki verdiği hayat çabasına yenik düştü. Komaya giren Heche’nin kısa bir müddet sonra beyin mevti gerçekleşti ve hayatını kaybetti.

Los Angeles Polis Departmanı, Heche’nin kaza anında kokain tesiri altında olduğunu belirledi.

OLIVIA NEWTON-JOHN

Oyuncu Olivia Newton-John’un mevt haberini ise kocası John Easterling toplumsal medyadan duyurdu. Uzun mühlet göğüs kanseri ile uğraş eden oyuncu, bu hususta farkındalık yaratma konusunda değerli çalışmalar da yapmıştı.

IVANA TRUMP

Eski Lider Donald Trump’ın birinci eşi olan Ivana Trump, kalp krizi geçirerek hayatını kaybetti. Trump, eski eşinin vefatını duyurduğu açıklamada, “İlham verici olağanüstü bir ömür süren mükemmel ve hoş bir kadındı” diye yazdı.

TAYLOR HAWKINS

Foo Fighters davulcusu Taylor Hawkins, 25 Mart’ta 50 yaşında bir otelde meyyit bulundu. Küme Twitter’da “Foo Fighters ailesi, sevgili Taylor Hawkins’in trajik ve vakitsiz kaybıyla harap oldu. Müzikal ruhu ve bulaşıcı kahkahası hepimizle sonsuza kadar yaşayacak” diyerek haberi hayranlarıyla paylaştı.

Hawkins’in mevt nedeni hala araştırılıyor. Bir rapora nazaran, ünlü müzisyenin öldüğü odada çok sayıda uyuşturucu bulundu.

LOUIE ANDERSON

Adını taşıyan çizgi sinemayla küçük büyük herkesin gönlünde taht kurmayı başaran ünlü komedyenin yayıncısı, Anderson’ın kanserle savaştıktan sonra Ocak ayında öldüğünü doğruladı. Lenfoma tedavisi için hastaneye gittiği Las Vegas’ta 68 yaşında hayatını yitirdi.

BOB SAGET

Bob Saget 9 Ocak’ta 65 yaşında hayatını kaybetti. Ülkemizde bilhassa Bizim Ev’deki (Full House) rolüyle tanınan oyuncu, otel odasında meyyit bulundu. Saget’ın mevt nedeni uzun müddet belirlenemedi.

Son olarak yapılan açıklamalara nazaran Saget’ın başına aldığı bir darbe sonunda baş travması geçirerek hayatını kaybettiği belirtildi.

JEAN-JACQUES SEMPE

Türkiye’de Pıtırcık serisiyle tanınan dünyaca ünlü çizer ve muharrir Jean-Jacques Sempe, 89 yaşında yaşama veda etti. Fransa’nın en çok satan muharrir ve çizerlerinden biri olan Sempe’nin vefat nedeni açıklanmadı.

CHARLBI DEAN

Güney Afrikalı oyuncu Charlbie Dean, 32 yaşında yaşama veda etti. Oyuncunun ani bir hastalık sebebiyle kaldırıldığı hastanede öldüğü belirtildi. Mayıs ayında Cannes Sinema Şenliği’nde Altın Palmiye kazanan Triangle of Sadness’ta başrolü paylaşan Dean’in vefatı hayranlarını şaşkına çevirdi.

MIKE HAGERTY

Kariyeri boyunca pek çok dizide rol alsa da Friends’teki Bay Treeger rolü ile hafızalarda yer eden Mike Hagerty, 67 yaşında hayatını kaybetti. Mike Hagerty’nin 68. doğum gününe üç gün kala hayatını kaybettiği açıklandı.

ESTELLE HARRIS

Seinfeld’de George Costanza’nın annesi rolüyle de tanınan aktris ve seslendirme sanatkarı Estelle Harris, 93 yaşında hayatını kaybetti.

JEAN LUC GODARD

Fransız Yeni Dalga akımının babası olarak tanınan ünlü direktör Jean-Luc Godard 91 yaşında hayatını yitirdi.

SACHEEN LITTLEFEATHER

1973 yılında Oscar Ödül Töreni’nde Marlon Brando ismine yaptığı ve yuhalamalarla karşılanan bir protesto konuşmasıyla tüm dünyanın dikkatini çeken ve nihayet geçtiğimiz haziran ayında Akademi’den 50 yıl sonra bir özür alabilen Littlefeather, 75 yaşında hayatını kaybetti.

JERRY LEE LEWIS

“Great Balls of Fire” ve “Whole Lotta Shakin’ Goin’ On” üzere hit müziklere imza atan rock and roll müziğin öncü ismi, Amerikalı müzikçi Jerry Lee Lewis 87 yaşında hayatını kaybetti.

JOHN ANISTON

Ünlü oyuncu Jennifer Aniston, kendisi üzere oyuncu olan babası John Aniston’ın vefat ettiğini duyurdu. Aniston; hayranlarına, Days of Our Lives yıldızını sonsuza kadar seveceğini söyledi. Aniston öldüğünde 89 yaşındaydı.

JULIE POWELL

Meryl Streep ve Amy Adams’ın başrollerini paylaştığı 2009 üretimi Julie & Julia sinemasına esin kaynağı olan Amerikalı blog müellifi Julia Powell hayatını kaybetti. Kocası Eric Powell, New York Times’a, 26 Ekim’de New York’un üstündeki Olivebridge’deki meskenlerinde Julie Powell’ın kalp aritmisi nedeniyle hayatını yitirdiğini doğruladı.

MEHRAN KARIMI NASSERI

Aslında pek çoğumuz ismini bilmese de hayatına hâkim. Terminal sinemasına ilham olan İranlı sığınmacı Mehran Karimi Nasseri, Fransa’da başşehir Paris’e yakın Roissy-Charles-de-Gaulle Havalimanı’nda ömrünü yitirdi. ‘Sir Alfred’ lakabıyla bilinen Nasseri, 1988-2006 yıllarında yaşadığı Roissy-Charles-de-Gaulle Havalimanı’nın 2F terminalinde öldü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir