AYM, Basın Kanunu’ndaki bazı değişikliklerin iptali başvurusunun ilk incelemesini 29 Aralık’ta yapacak

Anayasa Mahkemesi (AYM), Basın Kanunu ile Birtakım Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’da yer alan birtakım hususların iptali ve yürürlüğünün durdurulması talebinin birinci incelemesini 29 Aralık’ta yapacak.

Yüksek Mahkeme, 29 Aralık’taki Genel Heyet gündemine, 18 Ekim’deki Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 13 Ekim 2022 tarihli ve 7418 sayılı Basın Kanunu ile Birtakım Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’da yer alan kimi unsurların iptali ve yürürlüğünün durdurulması başvurusunu aldı.

Kanunda yapılan birtakım değişiklikler hakkındaki birinci incelemesini yapacak Mahkeme, müracaatta eksiklik tespit edilmezse daha sonra belirlenecek bir günde başvuruyu temelden görüşecek.

Yüksek Mahkeme, daha evvel de tıpkı kanunda yer alan ve dezenformasyonla uğraş düzenlemesi olarak bilinen “halkı aldatıcı bilgiyi alenen yayma” hatasına mahpus cezası öngören 29’uncu unsurun iptali ve yürürlüğünün durdurulması istikametindeki CHP’nin müracaatının birinci incelemesini yapmış, müracaatın asıldan görüşülmesine karar vermişti.

İptali istenen kararlar hangileri

İptali ve yürürlüğünün durdurulması istenen kararlar ortasında, basın kartının kanunda belirtilen bireylere İrtibat Başkanlığı’nca verilmesi, devlet kurumlarında çalışan enformasyon görevlilerine basın kartı verilmesi, yurt dışında yaşayan ve hür gazetecilik yapan Türk vatandaşları ile medya alanında faaliyet gösteren sendika, vakıf ve derneklerin yöneticilerine basın kartı verilebileceğine ait düzenlemeler yer alıyor.

Basın kartı alabilmek için taammüden işlenen cürümlerden 5 yıl ve üzerinde ceza almamış olma ve terör cürümlerinden mahkumiyetinin bulunmaması kaideleri ile Basın Kartı Komitesi’nin belirlenmesi ve kurula Bağlantı Başkanlığınca üye belirlenmesine ait birtakım düzenlemelerin de iptali ve yürürlüğünün durdurulması talep ediliyor.

İptal müracaatında, Bilgi Teknolojileri ve İrtibat Kurumu’na, şebekeler üstü hizmetlere ait gerekli düzenlemeleri yapma ve ilgili önlemleri alma konusunda yetki verilmesi ile yükümlülükleri yerine getirmeyen yahut yetkilendirilmeksizin hizmet sunan şebekeler üstü hizmet sağlayıcılara 1 milyon liradan 30 milyon liraya kadar idari para cezası verilebileceğine ait kararlar de yer alıyor.

Ayrıca, internet sitelerindeki karşılık ve düzeltmelerin birinci 24 saati ana sayfada olmak üzere bir hafta boyunca yayımlanmasına ait düzenlemenin de iptali ve yürürlüğünün durdurulması talep ediliyor. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir