İngiltere’de hemşirelerin grevi başlıyor: ‘Çok umutsuzuz’

İngiltere’de hastanelerin akıl sıhhati ve topluluk merkezlerinde çalışan hemşireler greve gidecek. Royal College of Nursing sendikasına mensup hemşirelerin grevi pazar gecesi başlayacak ve pazartesi gün bitene kadar sürecek. 28 saat boyunca devam edecek grev kapsamında birinci kere ağır bakım ünitelerindeki hemşireler de iş bırakacak.

Sadece ülkenin birtakım bölgelerinde kritik değerdeki ünitelerde hemşireler grev yapmayacak. Sendikanın ulusal muafiyet olmamasını istemesi üzerine bu karar alındı.

İngiltere’nin Ulusal Sıhhat Sistemi olan NHS’in altı ünitesinden birinin, ağır bakım ve çocuk servisi üzere kimi üniteler için hemşireleri misyona çağırma hakkı olacak. Sıhhat yöneticilerinin temsil edildiği NHS Providers isimli kurumdan Julian Hartley, bu grevin şimdiye kadar yapılan ‘en telaş verici’ grev olduğunu aktardı. İngiltere’nin batısındaki bir NHS ünitesinin başında bulunan Nick Hulme ise ‘grevlerin büyük bir aksamaya yol açacağını ve hastalar için risk teşkil ettiğini’ aktardı.

‘BAŞKA DERMANIMIZ YOK’

Hulme, BBC’de katıldığı programda bütün tarafları bir an evvel mutabakata varmaya çağırdı. Londra’daki bir kanser hastanesinde hemşire olan Preya Assi, “Çok umutsuzuz, meslektaşlarımla işin buraya gelmesini istemezdik” dedi. Hükümetin önerdiği artırımın ülkedeki enflasyon yüzünden kendilerine yetmediğini söyleyen Assi, “İçinde bulunduğumuz durumu anlatmak için öteki dermanımız yok” sözlerini kullandı.

2023-2024 yılı için hemşirelere yüzde 5 artırım ve bir kezlik 1.655 sterlinlik (40 bin 480 TL) ödeme yapılması teklif edilmişti. Sendika bu teklifi üyelerinin yüzde 54’ünün olumsuz oyuyla reddetti. Bu yıl ülkede şimdiye kadar hemşireler iki sefer daha greve gitti. (BBC Türkçe)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir