İsrail’den İran ile ilgili ‘nükleer bomba’ iddiası

İşgalci İsrail Kamu Yayın Kuruluşuna (KAN) konuşan Yadlin, Milletlerarası Atom Gücü Ajansının (UAEA) İran’ın nükleer faaliyetlerine ait yakın vakitte yayımladığı raporun “yeni bir şey içermediğini” belirterek, “İsrail tarafından bilindiğine nazaran, Tahran, 3 ila 5 nükleer bomba üretmeye yetecek kadar uranyuma sahip.” dedi.

İsrail’in Suriye’deki İran maksatlarına yönelik hava ataklarına değinen Yadlin, bu hücumların, “İran’ın Suriye’de askeri olarak yerleşme uğraşlarını büyük ölçüde engellediğini” öne sürdü.

UAEA, İran’ın nükleer faaliyetlerine ait her 3 ayda bir Yönetim Kurulu üyesi ülkelerle paylaştığı son raporu dün açıklamıştı. Raporda, taraflar ortasında uyuşmazlığa yol açan iki hususun tahlile kavuşturulduğu bilgisine yer verilmişti.

UAEA müfettişlerinin şubatta İran’ın Fordo Nükleer Tesisinde bulduğu yüzde 83,7 oranında zenginleştirilmiş uranyum parçacıkları hakkında Tahran idaresinin yaptığı açıklamayı Ajansın dengeli bulduğu ve bu mevzuda diğer bir sorun olmadığı belirtilen raporda, Abadeh kenti yakınlarında yer alan Marivan bölgesindeki bir tesiste yapay uranyuma ait bulgulara yönelik incelemenin de Ajans uzmanları tarafından sonlandırıldığı kaydedilmişti.

İran’da Ajansa bildirilmeyen 3 noktada nükleer bulguların tespit edilmesi ve Tahran idaresinin UAEA’ya istenilen seviyede açıklama yapmaması, taraflar ortasında uzun müddettir uyuşmazlığa yol açıyordu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir