Kadın işçiler Büyük Kurultay’da toplandı

ANKARA (İGFA) – Anadolu Hotels Esenboğa Thermal’de 6 ve 7 Mart tarihlerinde gerçekleştirilen etkinliklerle başlayan Bayan Çalışanlar 29. Büyük Kurultayı’nın açılış programı, 8 Mart 2024 Cuma günü gerçekleştirildi. Açılış programında kürsüye birinci olarak Genel Lider Uysal Altundağ çıktı. Genel Lider Altundağ, kelamlarına 8 Martların, 2017 yılında Bayan Emekçiler Büyük Kurultayı’na katılmak üzere Ankara’ya gelirken meydana gelen trafik kazası sonucu hayatını kaybeden üyelerin acısı nedeniyle hüzünlü geçtiğini lakin bu yıl ıstırabın daha da fazla olduğunu belirterek şunları söyledi: “Bundan sırf 14 gün evvel kaybettiğimiz Merhum Onursal Genel Liderimiz Pevrul Kavlak’ın, keskin bir bıçak üzere kalbimize saplanan acısıyla buradayız. Her vakit çabayla, hareketle, direnişle kenetlenen biz metal işçileri bu sefer büyük bir acının etrafında kenetleniyoruz. Kendimizi liderimizin yokluğuyla sınıyor, bitmeyecek bir hasretle imtihan ediyoruz. Lakin ben inanıyorum ki, Onursal Genel Liderimiz Pevrul Kavlak, bizleri bu salonun bir köşesinden izliyor. Bize emanet ettiği bu büyük yapıta yani Türk Metal Sendikası’na, Dünya durdukça sahip çıkacağımızı bilerek gurur duyuyor. Onursal Genel Liderimiz Pevrul Kavlak’ı huzurunuzda bir defa daha rahmet ve hasretle anıyor, aziz anısı önünde hürmetle eğiliyorum.”

Sözlerine Onursal Genel Lider Pevrul Kavlak’ı anlatarak devam eden Genel Lider Uysal Altundağ, “Bugün, Pevrul Kavlak efsanesini anlatırken, nereden başlamalıyım diye çok düşündüm. Lakin o denli sanıyorum ki Merhum Genel Liderimizi anlatırken her kezinde onun öyküsünün farklı bir yerinden yola çıkmak en doğrusu olacak. Hatırlar mısınız? Merhum Onursal Genel Liderimiz bir şube genel konseyinde, konuşmasına şöyle başlamıştı. Demişti ki, ‘Ben, emekçi tulumunu giyip, tezgahın kulpundan tuttuğum günden bu yana her vakit işçilerin kederleriyle sıkıntılandım. Onun için Kırıkkale’den kalkıp Çerkezköy’e gittim. Onun için sendikacı oldum’ Bir sendikacıyı sendikacı yapan Bu alana getirdiği yeni açılımlar ve attığı imzalardır. Bir sendikacıyı sendikacı yapan onun yüreğindeki insan sevgisi, içindeki uğraş azmi ve bileğinden hiç eksik olmayan güçtür. Bunların hepsi, Genel Başkanımızda vardı. Bu yüzden o, ne kadar sıkıntı olursa olsun en sıkıntı işleri bile tereyağından kıl çeker üzere halleder. En kuvvetli süreçleri bile bayram yerine çevirirdi. Elbette merhum liderimizi birçok özelliğini anarak yaşatacağız. Ancak bugün ben o’nun beni en çok etkileyen iki dayanılmaz yeteneğinden kelam etmek istiyorum. Birincisi, merhum onursal genel liderimizin sendikacılığı… Bilenlerin, şahit olanların aklını başından aldığı, bilmeyenlerin inanmakta zorlandığı fevkalade sendikacılığı… İkincisi de, Türkiye’nin en şiddetli kaidelerinde bile birçok kişinin, ‘Yok canım, bir yanlışlık vardır!’ diye kabullenmekte zahmet çektiği sayılara attığı imzalardır” dedi.

Onursal Genel Lider Pevrul Kavlak’ın misyona geldiği 2009 yılından itibaren üzerinde en kıymet verdiği bahsin klasik sendikacılıktan toplumsal sendikacılığa geçiş olduğunu lakin bugün gelinen noktada Türk Metal Sendikası’nın yeni jenerasyon sendikacılık olarak tanım edilen evreye ulaştığını lisana getirerek kelamlarına şöyle devam etti: “Türk Metal’in usulünü ‘Yeni Jenerasyon Sendikacılık’ olarak tanım ettiğimiz bir evreye ulaştıran liderimiz, bu bahiste dünya çapında övgüler almıştır. Yazdığı kitaplar ve yaptığı konuşmalar diğer sendikacılar için de ilham kaynağı olmuştur. Sendikacılığı sadece üyesi için yapan eskimiş zihniyeti terk eden liderimiz bu işi üyesinin eşi, çocukları ve ailesi için bir toplumsal sorumluluk şuuru haline getirmiştir. Üyesinden aldığı aidatı, geliştirdiği programlar ve yaptığı yatırımlarla tekrar üyesi için harcamış. Yani, öbür bir yoldan ona geri vermiştir. Eğitimler, seminerler, hiç para harcamadan gerçekleşen tatiller, metal işçisinin çocukları için inşa edilen yurtlar, emekçi meskenleri, her biri üyelerimizin kendi malı olan beş yıldızlı oteller ve tatil köyleri yeni kuşak sendikacılık dediğimizde aklımıza birinci gelenlerdir.”

Onursal Genel Lider Pevrul Kavlak’ın Genel Başkanlık periyodunda gerçekleştirdiği faaliyetlere değinerek kelamlarına devam eden Genel Lider Uysal Altundağ, “Şunu sakın aklımızdan çıkartmayalım. Bu sendikal dönüşüm Liderimizin hayata geçmiş ve geçecek olan başka projeleriyle birlikte hepimize emanettir. Bu emaneti sahiplenmek ve geliştirmek de bizim namus borcumuzdur” dedi.

Genel Lider Altundağ, Pevrul Kavlak’ın son imzaladığı MESS Küme Toplu İş Mukavele sürecini hasta yatağından yürüttüğünü, işine, sendikasına ve metal işçilerine duyduğu aşkı “Bu mukaveleyi bitirmeden ölmeyeceğim” diyerek lisana getirdiğini hatırlatırken, tekrar bu dönende Vestel örgütlenmesine verdiğini kıymeti şu sözlerle lisana getirdi: “Onursal liderimizin son aylarında öncelikli gayelerinden biri olan Vestel örgütlenmesini de tamamlamasına şahit olduk. O denli ki Vestel çalışanları Türk Metalli olmak için her türlü fedakarlığı yapmış bir işyeriydi. Ülkemizin en kıymetli beyaz eşya ve elektronik üreticilerinden biri olan bu firma binlerce çalışanıyla, gerçekleştirdiği ihracatla ve ülke iktisadına yaptığı katkıyla dalın göz bebeklerinden biri durumundaydı. Onursal Genel Liderimiz, Türk Metal Sendikası’nın Vestel’de örgütlü olması gereğine bütün kalbiyle inanıyor. Bu iki gücün bir ortaya gelmesiyle doğacak sinerjiye Türkiye’nin gereksinimi olduğunu daima vurguluyordu. Yaklaşık 3,5 yıl evvel başlattığı Vestel örgütlenmesini de 30 Ocak 2024 tarihinde birinci kontratın imzalanması ile sonlandırdı. MESS mukavelesi ve Vestel örgütlenmesi bütün ömrü sendikal uğraş ve başarılarla dolu unutulmaz bir sendikacının yani Merhum Onursal Genel Liderimizin son vakitlerinde en çok değer verdiği iki ajandasından birini oluşturdu.”

Genel Lider Altundağ, kelamlarını şöyle tamamladı: “7 yıl evvel bu kurultaya gelirken ömrünü yitiren yedi kardeşimi rahmetle anıyorum. 5 Mart Salı günü, yani 3 gün evvel kaybettiğimiz Bolu Şube Liderimiz Hakan Gülen’e Allah’tan rahmet, ailesi, yakınları ve topluluğumuza baş sıhhati diliyorum. Hakan kardeşimin yeri cennet olsun. Ve çok kısa bir mühlet evvel kaybettiğimiz, Onursal Genel Liderimiz merhum Pevrul Kavlak’ın manevi huzurunda bir sefer daha hürmetle eğiliyor, Liderime Allah’tan rahmet, Ailesine, yakınlarına ve sevenlerine başsağlığı ve sabır diliyorum. Ben kendi adıma böylesine büyük bir acıdan lakin şöyle bir teselli çıkartabiliyorum. Ne keyifli bana ki onu tanıdım. Onun yanında yetiştim, gözledim, sordum, öğrendim. Ne keyifli bana ki yolunda, yanında yürüdüm. Ne memnun bana ki, gün geldi omzuna yaslandım. Ne memnun bana ki onu çok sevdim. Ve onun kelamlarıyla konuşmamı noktalıyorum. Allah’a emanet olun.”

Genel Lider Uysal Altundağ’ın konuşmasının akabinde uzun çabalar sonunda sendikada örgütlenmiş Vestel işçileri ismine Safiye Alıcı ile Martur işyerinden Emine Tetik birer konuşma gerçekleştirdi. Kurultaya Genel Lider Yardımcıları Yusuf Ziya Odabaş, Mürsel Öcal, Mesut Fazilet, Genel Sekreter Taliphan Kıymaz ve UAMİF Genel Sekreteri Murat Salar eşleri ile birlikte katıldı.

Genel Lider Uysal Altundağ, açılış konuşmasının akabinde kurultaya birinci sefer katılan Vestel delegeleri ile bir ortaya gelerek gelecekteki süreci kıymetlendirdi.

Kadın Çalışanlar 29. Büyük Kurultayı, kurultay için hazırlanan Metale Hayat Veren Kadınlar-3 kitabının muharriri Gazeteci Şehriban Kıraç’ın söyleşi ve imza programı ile tamamlandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir