Katmerciler Zırhlı Araçlarıyla IDEF’23 Savunma Fuarında

Katmerciler,     geniş savunma portföyünden 4×4 Mayına Karşı Korumalı Zırhlı     Aracı HIZIR II ve 4×4 Meskun Mahal Müdahale Aracı EREN ile Orta     Sınıf 2. Seviye İnsansız Kara Aracı UKAP’ı IDEF’23 Savunma     Fuarında sergileyecek. 

Türkiye savunma sektörünün yenilikçi ve dinamik gücü Katmerciler, 25-28 Temmuz 2023 tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleştirilecek 16’ncı Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı IDEF’23’e üstün niteliklere sahip üç zırhlı aracıyla katılıyor. 

Ülkemizde segmentinin en güçlü muharebe aracı olan ve yüksek ihracat potansiyeliyle dikkat çeken 4×4 Mayına Karşı Korumalı Zırhlı Araç HIZIR II, 4×4 Meskun Mahal Müdahale Aracı EREN ve uzaktan kumandalı, paletli ve insansız kara aracı (İKA) konseptinin Türkiye’deki ilk örneği olan Orta Sınıf 2. Seviye İnsansız Kara Aracı (O-İKA 2) UKAP Katmerciler standında görülebilecek. 

Katmerciler, ziyaretçilerini, 3. Salonda bulunan 302A nolu standında ağırlayacak. Üç zırhlı aracın görülebileceği stantta Katmerciler’in savunma ve zırhlı lojistik araçlarından oluşan geniş savunma portföyü hakkında ayrıntılı bilgi edinmek mümkün. 

HIZIR II: Lansmanı 2016 yılında Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan 4×4 Mayına Karşı Korumalı Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç HIZIR, segmentinin en güçlü muharebe aracı olarak tanındı ve dikkat çekti. Üstün özellikleriyle uluslararası alanda da beğeni yarattı ve sadece ülkemiz envanterine girmekle kalmadı, kısa sürede dost ülkelerin envanterlerine girmeye başladı. Tamamen Türk mühendisliğinin ürünü olan HIZIR II, NATO standartlarında geliştirildi. 400 beygir gücündeki araç, güçlü zırhı ve V tipi monokok gövdesiyle mayın ve el yapımı patlayıcılara karşı yüksek koruma sağlıyor. 

EREN: Katmerciler, 4×4 Meskun Mahal Müdahale Aracı EREN’i ilk kez iki yıl önceki fuarda, yine Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katıldığı bir törenle tanıtmıştı. EREN, özellikle şehir içi terör operasyonlarında iç güvenlik güçlerinin etkin gücü olacak niteliklere sahip. 250 beygir gücündeki araç, düşük silueti, dar ve kısa gövde yapısı, hızı, kısa dönüş yarıçapı ile meskûn mahalde yüksek manevra ve performans sergileyecek yapıya sahip. Yüksek balistik korumaya sahip EREN, mayınlara ve el yapımı patlayıcılara karşı üstün koruma sağlıyor.
UKAP: Ülkemizdeki İnsansız Kara Aracı (İKA) konseptinin ilk örneği olan ve Türkiye’nin ilk insansız mini tankı olarak da adlandırılan Uzaktan Kumandalı Atış Platformu (UKAP) ise, bir kumanda kiti aracılığıyla tüm fonksiyonları uzaktan yönetilebilen, farklı ihtiyaçlara göre kolaylıkla konfigüre edilebilen, paletli bir platform. Üzerinde Aselsan’ın SARP atış kulesi bulunan Orta Sınıf 2. Seviye İnsansız Kara Aracı (O-İKA 2), Katmerciler-Aselsan işbirliğiyle Türk savunma sektöründe yerini almak için gün sayıyor. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir