Sinan Ateş soruşturmasında tutanaklar imha mı edildi?

Eski Ülkü Ocakları Genel Başkanı Sinan Ateş’in öldürülmesinin üzerinden 74 gün geçti. 21 kişinin tutuklu bulunduğu olaya ait soruşturma sürüyor. Savcılığın önümüzdeki günlerde iddianameyi hazırlaması bekleniyor. Şüphelilerin MHP Genel Merkezi ile alakaları soruşturma sürecine dikkatlerin ağırlaşmasına neden oldu.

Soruşturma sırasında bir polisin emeklilik dilekçesi verdiğine, şüphelilerden Tolgahan Demirbaş’ı suikastın ardından MHP Mersin Milletvekili Olcay Kılavuz’un da bulunduğu konutta gözaltına alan polisin ise tayin edildiğine dikkat çeken T24 muharriri Tolga Şardan, sürecin devamında yaşanan gelişmeleri “Sinan Ateş cinayetinin soruşturmasında durum ne?” başlıklı yazısında şöyle aktardı:

“Sürecin devamında yeni gelişmeler yaşandı. Demirbaş’ı o gün gözaltına almaya giden polislerden birisi emekli oldu. Olayın ardından yaşadığı külfetler ve baskılardan bunalan polis, devayı emekli olmakta buldu. Dilekçesini verdi. Emeklilik süreci gerçekleşti.

Bu yaşananlar ışığında, Ateş ailesinin ve yürütülen soruşturmanın odağında olan MHP Genel Merkezi’ndeki kimi isimlerin ve MHP Mersin Milletvekili Olcay Kılavuz’un Ankara Emniyeti’nin idaresiyle yakınlığını söylememe sanırım gerek yok.

Hele ki, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Ankara Emniyet Müdürü Servet Yılmaz’ın, Kılavuz’un yanı sıra MHP Genel Merkezi’yle diyalog halinde olduğunu, tabir yerindeyse Bağdat’taki sağır sultan biliyor artık.

CEZAEVİ MÜDÜRÜ DE TAYİN EDİLDİ

Emniyet’te bu işler olurken bir öbür haber de şüphelilerin bulunduğu cezaevinden geldi.

İddiaya nazaran, Sincan Kapalı Cezaevi’nde şüphelilerin kaldığı kısımdan sorumlu olan müdür, misyondan alındı. Kelam konusu bürokrat, Ankara’ya yakın kentlerden birine tayin edildi. Yerine öbür bir isim, cezaevine atandı.

Görevden alınan müdürün, şüphelilerin kaldığı kısımda sıkı kontrol ve denetim yaptırdığı tabir ediliyor.

MHP’LİLER SAVCIDAN RAHATSIZ

Bu çerçevede, MHP’li birtakım üst seviye isimlerin zaman zaman Adalet Bakanlığı nezdinde girişimlerde bulundukları belirtiliyor.

Özellikle zelzele felaketiyle bu tarafa kayan gündem içinde Adalet Bakanlığı yönetimiyle irtibat halinde olan MHP’li isimlerin soruşturmayı yürüten savcıdan rahatsızlıklarını lisana getirdikleri argümanı mevcut.

Bu ortada kulislere yansıyan öbür bir bilgiye nazaran; cinayet soruşturmasında gözlerin üzerine çevrildiği isimlerden birisi, soruşturma savcısına geçtiğimiz günlerde cep telefonu üzerinden bildiri gönderdi. İletiyle ilgili görüştüğüm bir kaynağım, sert bir üslup kullanıldığı argümanında.

TUTANAKLAR İMHA MI EDİLDİ?

Ateş’in öldürülmesiyle ilgili soruşturma çerçevesindeki en değerli kanıtlardan birisi, cinayette karıştığı argüman edilen Tolgahan Demirbaş’ın, MHP’li Olcay Kılavuz’un konutunda gözaltına alınması sonrasında hazırlanan yakalama ve gözaltına alma tutanağı olması kuşkusuz.

Ancak bu bahiste farklı bilgiler, Emniyet’ten yansımaya başladı.

Süreci sorularla açmaya çalışayım:

1- Tolgahan Demirbaş’ın olayın çabucak akabinde MHP Milletvekili Kılavuz’la birlikte Bağlıca’daki konuttan gözaltına alınmasıyla ilgili hazırlanan polis tutanağının akıbeti ne oldu?
2- Yaratacağı siyasi problem nedeniyle tutanağın Kılavuz’un bulunduğu meskenden değil de, meskenin bulunduğu sokak üzerinde – soruşturmanın ilerleyen periyodunda muhtemel HTS incelemesi yapılması muhtemelliğine karşı – gözaltı süreci yapıldığı formunda yine düzenlendiği bilgisi gerçek mu?
3- Daha sonra ikinci tutanağın da ortadan kaldırıldığı kimi kaynaklarca argüman ediliyor. Soruşturma belgesinde Demirbaş’ın birinci gözaltısıyla ilgili tutanak mevcut mu?
4- Gözaltı sürecinde yer alan polisin emekli olmasında bu süreç mi tesirli oldu?
Hatırlatayım, isimli soruşturmalarda, soruşturma evrakı içindeki rastgele bir evrakın ortadan kaldırılması yahut yok edilmesi ağır kabahat.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir