Yargı’da Yekta kartları yeniden dağıtıyor

Öykü Badur – Kanal D’nin Ay İmal imzalı fenomen dizisi Yargı, son kısmında tekrar çok konuşulan sahneleriyle ekrana damga vurdu. İzleyiciyi ekrana kilitleyen Yargı’da, toplumsal medyada #vicdan ve #yargı etiketine, seyircilerden kısma yönelik kestirimler yapıldı. Dizinin bir evvelki kısmında, Komiser Eren’i kuyu katili Burak, Burak’ı ise istemeden de olsa Ilgaz Savcı vurdu. Ilgaz duyduğu vicdan azabı ile eşi Ceylin’e daha çok sarıldı. İşte ‘Yargı’ dizisinin 42’nci kısmında yaşananlar…

“BURAK PLANLI İNFAZ EDİLDİ”

Hemofili hastası Burak’ı vuran Ilgaz, onun hayatını kaybetmemesi için çabaladı. Ambulans gelmeden onu hastaneye götürdü. Savcı Ilgaz, hem Burak’ın yaptıklarının akabinde ömrünü kolay kolay yitirmemesini istedi hem de Ilgaz katil olmaktan çekindi. Yaşananların haberini alan Burak’ın dedesi Haluk ile avukatı Yekta; Ceylin, Pars ve Derya da hastaneye ulaştı.

Can dostu Eren’in durumunun kritik olması Ilgaz’ı derinden yaraladı. Kısa müddet sonra Burak’ın mevt haberi alındı. Ilgaz, Burak’ın hemofili olduğunu bilmesine karşın yaptığı atış sebebiyle vicdan azabı duydu. Arkadaşları onu, Eren’i vurmuş olmasından ötürü, gerçek yaptığına dair teselli etse de Ilgaz kendisini derinden sorguladı. Haluk, Savcı Ilgaz’dan “Benim torunum masumdu” diyerek hesap sordu.

Durumu kritik olan Komiser Eren’in sabaha yanlışsız kendine gelmesi tüm arkadaşlarını sevindirdi. Torunun cenazesini bekleyen Haluk’a, Avukat Yekta’nın onun planlı bir biçimde infaz edildiğini söylemesi, olayları daha da kızıştırdı. Haluk, Ilgaz’ın bir an evvel yargılanmasını istedi.

OKLAR ILGAZ’A DÖNDÜ

Olay yeri incelemede Rafet Amir’in polisleri alan dışına yönlendirmesi başlarda soru işareti yarattı. Burada elde ettiği bulguları Başsavcı Pars ile paylaştı.

Ilgaz en kısa müddette sözünün alınmasını istedi ve Pars’a gitti. Rafet’in paylaştığı bulgular ile kendi tabirinin uyuşmaması Pars ve Ilgaz’ı kuşkulandırdı. İkinci kovan ortada yoktu. Her ikisi de okların Ilgaz’a yönlendirildiğini fark etti.

Yekta’nın istediği üzere işler yolunda gidiyordu. Ilgaz’ın tabirinin alınması sırasında Yekta’nın odaya girmesi ve sorguyu bölmesi odada gerginlik yarattı.

Ilgaz’ın ambulansı neden beklemediğini, bunun tüm Mobese kayıtlarının incelenmesini ve neden atardamara ateş ettiğinin söz alınırken sorulmasını istedi. Tıpkı vakitte olaydan bir gece evvel kayıt dışı yapılan Ilgaz ve Burak görüşmesinin gerçek gayesinin sorulması ve evraka koyulmasını talep etti.

Yekta olayları kendi lehine çevirdi. Yaşadıklarının intikamını alacaktı. Zımnî olarak Rafet Amir ve Avukat Yekta’nın buluşması dizinin kilit noktası oldu. Amirden mermiyi alması, Yekta’nın yine doğuşuna ve harekete geçtiğine işaretti.

DOSYA KAPANDI

Pars ve Ilgaz olay yerine gitti. Başsavcı, takımı tekrar görevlendirdi ve araştırma yapmalarını istedi. Lakin rastgele bir bulguya rastlanmadı. Ilgaz, büyük bir imtihana hazır olmalıydı.

Yaşananlar üzerine kuşkulanan Başsavcı Pars, eline Ilgaz’dan yana data geçmesi için Eren’in de sözünü aldı fakat o bir şeyi hatırlamıyordu. Haluk’un konutundaki görevliyi de tekrar sorguladı. Odada bulunan Yekta, Burak’ı Ilgaz’ın bilerek öldürdüğü, Neva’nın intikamını aldığı ve buyruğu de başsavcının verdiğini düşündüğünü Pars’a söyledi. Oda gergin bir ortam oluştu. Yaşananların akabinde kovuşturmaya yer olmadığı kararı verildi ve belge kapandı.

YEKTA ATAĞA GEÇTİ

Yekta birinci iş Ankara’ya, Yargıçlar ve Savcılar Kurulu’na gitti. Burada Başmüfettişe Pars, Ilgaz ve Eren’in organize olarak çalıştıklarını söyleyerek ihbar etti. Ilgaz’ın Burak’ı bilerek öldürdüğünü, fakat onun da bodruma kapatıldığını ve bunun mümkün olmadığını anlattı. Yıllar önce yaptığı bir anket nedeniyle yakalama buyruğu verildiğini söyledi. Kolluk kuvvetin beklenmeden meskeninin Eren ve Ilgaz tarafından basıldığını anlattı. Geceden bir gün evvel Ilgaz’ın Burak’ın konutuna gittiğini, akabinde da Pars’a geçtiğini ve orada hususa dair toplantı yapıldığını belirtti.

Metin, Ceylin ve Çınar’a yönelik suçlamalarda da bulunan Yekta, belgenin kapandığını anlattı. Yaşananların akabinde Başmüfettiş İstanbul’a geldi ve Pars, Ilgaz, Eren’in hakkında soruşturma açıldığını paylaştı. Evraklarının da incelemeye alındığını söyledi.

Gerçek katilin tahminen de dışarıda olduğunu belirten başmüfettiş, kuyu cinayeti evraklarıyla şahsen ilgileneceğini de tabir etti. Yekta yeniden oyununu oynadı…

ÇİĞDEM DOĞRULARI ANLATTI

Ceylin, Çiğdem’i ziyaret etti. Taksici Burhan’ın canını aldığı için dürüst olması gerektiğini anlattı. Gebe olsa da bunun yanlışsız olduğunu ve avukatı olabileceğini söyledi. “Sana kelam veriyorum çocuğunu mahpusta doğurmayacaksın” dedi. Çiğdem için asistanı Tolga’yı görevlendirdsi ve tutuksuz yargılanmasını sağladı.

OYUNCU KADROSU

Sevilen dizinin başarılı takımında; Kaan Urgancıoğlu ve Pınar Deniz ile birlikte Hüseyin Avni Danyal, Uğur Polat, Cezmi Baskın, Mehmet Yılmaz Ak, Kenan Bal, Zeyno Eracar, Uğur Aslan, Arda Anarat, Şükran Ovalı, Muttalip Müjdeci, Merih Ermakastar, Buyruk Özden, Samet Kaan Kuyucu, Elif Melda Yılmaz, Pınar Çağlar Gençtürk, Nilgün Türksever, Onur Özaydın, Beren Parıltı Karadiş, Zeynep Atılgan ve Merve Ateş yer alıyor.

Sema Ergenekon’un usta kaleminin Ali Alım rejisiyle buluştuğu Yargı dizisi, yeni kısımlarıyla her pazar günü saat 20.00’da Kanal D’de.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir