Kamu alacakları yeniden yapılandırılıyor: ‘Borçların cezalarını kaldırıyoruz’

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısı sonrası yaptığı açıklamada kamu alacaklarını tekrar yapılandıran bir kanun teklifi hazırlığı içinde olduklarını duyurdu.

“BORÇLARIN CEZALARINI KALDIRIYORUZ”

Erdoğan şunları söyledi:

* “Vergi daireleri, gümrük müdürlükleri, SGK, belediyeler, vilayet özel yönetimleri üzere kurumlarımızın kamu alacaklarını tekrar yapılandıran bir kanun teklifi hazırlıyoruz. Vatandaşlarımızın ve şirketlerimizin vergi ve prim yükümlülükleri başta olmak üzere kamu kurum ve kuruluşlarımıza olan borçların cezalarını kaldırıyoruz. Bu borçları belli oranla güncelleme ve taksitle ödeme imkanı getiriyoruz. Davalı vergi ve prim evrakları da bu kapsamda olacaktır. Teklifle matrah artırımını ve işletme kayıtlarının düzeltilmesini sağlıyoruz.

* Yüksek öğretim kredi borçlarının artışına son verdik. Geçmişte endeksle oluşmuş borçları silmiştik. Bu düzenlemeyle endeks dışındaki borcun da tekrar yapılandırarak taksitle ödenmesini mümkün hale getiriyoruz.

“2 BİN LİRAYI AŞMAYAN BORÇLARIN CEZALARININ TAHSİLİNDEN VAZGEÇİYORUZ”

* Malum olduğu üzere 2 bin lirayı aşmayan icralık borçları tasfiye edecek, takiplerini sonlandıracak düzenlemeyi yapmıştık. Artık de birebir uygulamayı vergi, ceza, faiz üzere tüm başlıklarda 2 bin lirayı aşmayan borcu olan vatandaşlarımız için hayata geçiriyoruz. Vergi dairelerine olan 21 Aralık 2022 tarihinden önceye ilişkin 2 bin lirayı aşmayan borçların cezalarının tahsilinden vazgeçiyoruz. Yaptığımız düzenlemelerin temel hedefi devletle vatandaşının küçük meblağlı sıkıntılar için karşı karşıya gelmesinin önüne geçmektir.

TRAFİK CEZA PUANLARIYLA İLGİLİ AÇIKLAMA

* Trafik ceza puanlarıyla ilgili bir muştuyu sizlerle paylaşmak istiyorum. Ülkemizin karayolu altyapısı, bölünmüş yollar, köprüler ve tünellerle süratli, konforlu inançlı seyahate uygun hale getirdik. Ölümlü trafik kazalarında neredeyse yarı yarıya azalma sağladık.

* Ferdi ve ticari karayolu kullanımındaki artış, kural ihlalleri sebebiyle şoförlerimizin ceza puanında önemli yükselmelere sebebiyet verdi. Yapacağımız düzenlemeyle şoförlerimizin alkol, uyuşturucu, ölümlü ve yaralanmalı gaza, drift ve aday şoförlük halleri dışındaki ihlallerinden kaynaklanan ceza puanlarını siliyoruz. 2,5 milyon şoförümüzün ceza puanının silinmesi ve 10 bine yakın ehliyetin iade edilecek sürecin güzel olmasını diliyorum.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir