Dışişleri Bakanlığı’ndan ABD’ye sert tepki

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada şu sözlere yer verildi;

“ABD’nin, 2020 Eylül ayında GKRY’ye yönelik silah ambargosunu kaldırma tarafında karar almasının ve bu kararın kapsamını 2022 yılında genişletmesinin akabinde, bu kez sözkonusu kararı 1 Ekim 2023 itibariyle bir yıllığına uzatmış olmasını kınıyoruz.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Dışişleri Bakanlığı’nın bu mevzuda vermiş olduğu haklı yansıyı tümüyle destekliyoruz.

ABD’nin son devirde Kıbrıs Türk tarafının hilafına bölgede attığı çeşitli istikrar bozucu adımların, bu ülkenin Kıbrıs Adası’nda uzun yıllarca koruma ettiği tarafsız pozisyonunu zedelediğine ve Kıbrıs sıkıntısına adil, kalıcı ve sürdürülebilir bir tahlil bulunmasına mani teşkil ettiğine KKTC ile birlikte pek çok sefer işaret ettiğimizi bu vesileyle hatırlatmak isteriz.

ABD’yi, bölgedeki istikrar bakımından riskler barındıran sözkonusu siyasetlerini gözden geçirmeye bir kere daha davet ediyoruz.

Türkiye, garantör devlet sıfatıyla, tarihi ve hukuksal sorumlulukları çerçevesinde, Kıbrıs Türkünün varlığını, güvenliğini ve huzurunu her daim temin etmeyi sürdürecektir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir