Ukrayna First Lady’si Türkiye’de Azov Taburunu ziyaret etti

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski’nin eşi Olena Zelenska, Türkiye ziyareti sırasında Türkiye’de kalmak kaidesiyle özgür bırakılan Azov Taburu kumandanlarıyla bir ortaya geldi.

Zelenska Twitter’da yaptığı paylaşımda, “Türkiye’de Azov kahramanlarıyla görüştüm, gösterdikleri gayret ve direnç için minnettarlığımı belirttim. Andriy Yermak, aileleriyle görüşmelerine yardımcı oldu. Bugün değerli bir gün fakat daha uzun bir yol var. Ukrayna, özgürlük ve herkesin meskenine dönmesi için savaşacak” açıklamasında bulundu.

First Lady, Azov Taburu kumandanlarına tebrik ve şükranlarını iletti. 

Zelenska, “Önemli gün. Asıl sorun, Ukrayna tüm halkımız için savaşacak. Hala Rus esaretinde olan erkek, bayan, asker, siviller var. Herkese gereksinimimiz var” dedi.

Ukrayna Devlet Başkanlık Ofisi Başkanı Andriy Yermak, Zelenski ve kendi ismine konuştu. Yermak, bir ortaya geldiği Azov Taburu kumandanlarına hamasetleri ve dayanılılıkları için şükranları ve içten hürmetlerini lisana getirdi.

Yermak, “Rus tutsaklığında kalan herkesi hür bırakmalıyız. Bunun ne kadar kıymetli olduğunu anlıyorsunuz. Ukrayna için en bedelli şey beşerler. Ülkesini savunan herkesin Ukrayna’ya dönüşü için canla başla çalışıyoruz” dedi.

NEO-NAZİ AZOV TABURU

Nazi sembollerini benimseyerek kendi bayraklarını tasarlayan Azov Taburu, Türkiye’de birebir vakitte Azak Taburu olarak da tanınıyor.

Rusya Federasyonu tarafından terör örgütü olarak tanınan Azov taburu, 2014’te Euro Maidan darbesi sonrasında, Andrey Biletsiki tarafından kuruldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir