AGİT: Ukrayna savaşı insan ticaretini artırdı

Avrupa Güvenlik ve İş Birliği Teşkilatı (AGİT) Genel Sekreteri Helga Maria Schmid, Alman gazetesi Welt’e verdiği röportajda, Ukrayna savaşının milletlerarası insan ticaretinde büyük bir artışa neden olduğunu lisana getirdi. Savaşın başlangıcından bu yana dünya genelinde internet üzerinden Ukraynalı bayanlar ve çocuklarla ilgili cinsellik ve pornografik görsel gayeli aramaların yüzde 600 oranında arttığını belirten Schmid, “Hamile bayan ticareti de savaşın beri büyük oranda çoğaldı” dedi.

Cinsel kabahatlere maruz kalan mağdurların, palavra vaatlerle kandırıldığını lisana getiren Schmid, savaştan kaçan insanların, gittikleri ülkelerde kaldıkları konutlarda cinsel istismara uğradıklarını ya da şimdi hudutlarda insan tacirlerinin eline düştüğünü vurguladı. AGİT Genel Sekreteri, yaşanan bu olayların birçoklarında organize kabahat çetelerinin dahli olduğunu aktararak “Bu insafsız hatalılar, yardıma muhtaç, para kazanmak zorunda olan, gittikleri ülkenin lisanını bilmeyen ve savaşın travmasını yaşayan insanlara denk geliyorlar” tabirini kullandı.

Yılda 25 milyondan fazla insan ticareti mağduru

Alman diplomat Helga Maria Schmid, memleketler arası insan ticaretinde de büyük bir artış gözlemlendiğini vurgulayarak “Yılda 25 ila 27 milyon ortasında kişinin mağdur olduğundan yola çıkıyoruz. Fakat ne yazık ki bunların yalnızca 10 bini cezai sürece tabi olabiliyor. Yani insan ticareti yapanlar büyük oranda rastgele bir cezadan muaf oluyorlar” dedi.

İnsan ticaretinden elde edilen yıllık gelirin son 15 yılda beş kat artarak 150 milyar dolara yükseldiğini lisana getiren Schmid, “Şayet insan ticareti bir ülke olsaydı, bu ekonomik gücü ile iktisadi manada dünyanın 55’inci büyük ülkesi olurdu” tabirini kullandı. Helga Maria Schmid, insan ticareti mağdurlarının, cinsel istismara uğramanın yanı sıra cürüm işlemeye, dilencilik yapmaya ve geçersiz evliliklere zorlandığını lisana getirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir